Çocuk Bakıcısı Arıyorum


Güvenilir Çocuk Bakıcısı Arayanlar

 

Eğer çocuğunuza  bir çocuk bakıcısı aramakta iseniz, çocuk bakıcısı olarak değerlendireceğiniz kişinin muhakkak çocuk psikolojisinden anlayabilen, hızlı çözüm üretebilen, enerjik ve düzgün bir Türkçe konuşabilen birisi olmasına özen gösteriniz. Bu kriterlere ilaveten çocuk bakıcısı olarak çalıştırmayı düşündüğünüz kişinin referansları olmasına, deneyimli olmasına ve mümkünse daha önceden kendi çocuklarına bakmış olmasına dikkat ediniz.

 

Çocuk Bakıcıları Nasıl Çalışırlar ?

Güvenilir Çocuk Bakıcıları

Çocuk Bakıcıları yatılı ve gündüzlü olmak üzere iki şekilde çalışırlar. Ailelerin çalışma durumlarına göre yatılı çocuk bakıcısı veya gündüzlü çocuk bakıcısı talebi şekillenir. Yatılı çocuk bakıcıları genelde hafta içi süresince baktığı çocuğun eğer gidiyorsa  kreşe veya okula gitmeden önce sabah hazırlığından, akşam karşılanmasından, yemeğinden, ütüsünden ve uykusundan sorumludur. Yatılı çocuk bakıcıları çocuk baktığı ailenin evinde ikamet eder.

Gündüzlü çocuk bakıcılığı ise, ailelerin talep ettiği diğer bir çalışma şeklidir. Gündüzlü çocuk bakıcıları genelde sabah 8.00′den akşam 18.30 veya maksimum 19.00′a kadar çocuğun bakımı ile ilgilenirler. Talebe göre gündüzlü çocuk bakımı haftanın birkaç günü part-time şeklinde olabilir veya haftanın 5 günü tam zamanlı da olabilir.

Çocuk bakıcısı arayan ailelerin güvenilir bir bakıcı bulabilmeleri için mutlaka devlet kontrolünde çalışan İşkur’a bağlı Özel İstihdam bürolarından faydalanmaları tavsiye edilir. Çevresindeki yakınlarının tavsiyesi üzerine tanıdık eleman da bulunabilir. Fakat bu tarz durumların çoğunda çalıştırılan kişiden memnun kalınmaması halinde yeni bir bakıcı bulma süreci çok uzun olmaktadır. Bu durum, çalışan aileleri büyük sıkıntılara sokmaktadır.

Bu alternatifin dışında sadece maliyeti düşük olduğu için izinsiz Yabancı eleman çalıştıran iş verenler çok büyük bir risk almaktadırlar. Çünkü bu şekilde çalıştırılan yabancı elemanların çoğu çalıştığı ailelerin evinde hırsızlık, eve dışarıdan birisini getirmek (erkek arkadaş vb..), daha yüksek ücretli bir iş bulması durumunda aileye haber vermeden veya bir mazeret uydurarak (genelde bu mazeret yurt dışındaki akrabalarından birisinin hastalandığı şeklinde olur) işi bırakıp gitmek gibi huzursuzluk yaratan olaylara sebep olurlar. Buna ekstra olarak çalıştırılan yabancı bakıcının türkçesinin bozuk olması gelişme çağındaki çocukları olumsuz etkileyerek sonrası için telafisi uzun süren sıkıntılara neden olmaktadırlar.

Güvenilir Bakıcı Talep Formu

BAKICI ARAYANLAR Çocuk Bakıcısı , ,

Güvenilir Bakıcı Firmaları